Program

Current version of the conference programme (updated: 16/08/2019).


Monday 16 September

20:30 Pre-conference drinks downtown (covered by participants)


Tuesday 17 September

10:00 - 11:00 Coffee and Registration

11:00 - 11:30 Introductory Remarks

Welcome to Leeds

Karim Djemame

Introduction to GECON conference series

José Ángel Bañares, Jörn Altmann and Orna Agmon Ben-Yehuda 

11:30 - 12:30 Keynote 1

Benchmarks and Models for Blockchain: The Incentives Layer

Aad van Moorsel, University of Newcastle, UK

12:30 – 13:00 Highlight Session

13:00 - 14:00 Lunch Break

14:00 – 15:30 Session 1: Blockchain Technology and Smart Contracts (FP1)

Exploiting Blockchain Technology for Attribute Management in Access Control Systems

Damiano Di Francesco Maesa, Alessio Lunardelli, Paolo Mori and Laura Ricci

GENEVIZ: a Visual Tool for the Construction and Blockchain-based Validation of SFC Packages

Muriel Franco, Martin Bucher, Eder Scheid, Lisandro Granville and Burkhard Stiller

A smart contract based recommender system

Paolo Mori, Andrea Lisi, Andrea De Salve and Laura Ricci

15:30 – 16:00 Poster Session and Coffee Break

Full Papers and Work-in-Progress posters, including:

Genetic Algorithms for Capacity Estimation in Pluralistic Spectrum Licensing Simulations

Stephan Wirsing and Albert Rafetseder

Towards a Roadmap for Cloud TV Services in the Internet of Things Era

Georgia Dede, Dimitrios Grigoropoulos, Georgios Loupatatsis, Thomas Kamalakis and Christos Michalakelis

MeshDapp – Blockchain-enabled Sustainable Business Models for Networks

Emmanouil Dimogerontakis, Leandro Navarro, Mennan Selimi, Sergio Mosquera, and Felix Freitag

Modeling, Characterising and Scheduling Applications in Kubernetes

V́ıctor Medel, Unai Arronategui, José Angel Bañares, Rafael Tolosana, and Omer Rana

16:00 – 17:20 Session 2: Cost-based computing allocation (WiP1)

Cost-optimized parallel computations using volatile cloud resources

Jens Haussmann, Wolfgang Blochinger and Wolfgang Kuechlin

Bill Estimation in Simplified Memory Progressive Second Price Auctions

Danielle Movsowitz Davidow, Nir Lavi and Orna Agmon Ben-Yehuda

Voting for Superior Services: How to Exploit Cloud Hierarchies

Jean-Charles Grégoire and Angèle Foley

Energy-aware Dynamic Pricing Model for Cloud Environments

Peini Liu, Gusseppe Bravo and Jordi Guitart

17:20 – 18:00 Wild and Crazy Ideas Session

18:00  Close

19:00 Informal Dinner (covered by participants)


Wednesday 18 September

9:00 Coffee

9:30 – 10:30 Keynote 2

Title: TBA

Dieter Kranzelmuelller, Ludwig-Maximilians-Universität, Munich, Germany

10:30 – 11:00 Poster Session and Coffee Break

11:00 – 12:30 Session 3: Resource, Service and Communication Federations (FP2)

Architecture and Business Logic Specification for Dynamic Cloud Federations

Ram Govinda Aryal, Jamie Marshall and Jörn Altmann

Towards an Architecture Proposal for Federation of Distributed DES simulators

Unai Arronategui, José Ángel Bañares and Jose Manuel Colom

Neutral and Non-Neutral Countries in a Global Internet: What Does it Imply?

Patrick Maillé and Bruno Tuffin

12:30 - 13:30 Lunch Break

13:30-15:00 Session 4: Economic Assessment, Business and Pricing Models (FP3)

Sensing as a Service Revisited: A Property Rights Enforcement and Pricing Model for IIoT Data Marketplaces

Jan-Terje Sørlie and Jörn Altmann             

Dominant Business Model Patterns of Regional IaaS Providers – An Exploratory Multiple-Case Study

Sebastian Floerecke and Franz Lehner

SEConomy: A Framework for the Economic Assessment of Cybersecurity

Bruno Rodrigues, Muriel Franco, Geetha Parangi and Burkhard Stiller

15:00 – 15:30 Poster Session and Coffee Break

15:30 – 16:30 Session 5: Blockchain and Networks Function Virtualisation (WiP2)

Introducing Licensing throughout SLAs in NFV Environment

Evgenia Kapassa, Marios Touloupou, Dimosthenis Kyriazis, José Bonnet, Carlos Parada, Thomas Soenen and Ana Pol

Blockchain-Enabled Participatory Incentives for Crowdsourced Mesh Networks

Elena San Miguel Pérez, Roxane Timmerman, Sergio Mosquera, Emmanouil Dimogerontakis, Felix Freitag and Leandro Navarro            

BUNKER: a Blockchain-based trUsted VNF pacKagE Repository

Eder John Scheid, Manuel Keller, Muriel Franco and Burkhard Stiller

16:30 – 17:30 Session 6: Economic Models for Cyber Physical Systems, Industry 4.0 and Sustainable Systems (WiP3)

Agent based Appliance Scheduling for Energy Management in Industry 4.0

Ioan Petri, Aida Yama and Yacine Rezgui

Leveraging Quality of Service and Cost in Cyber-Physical Systems Design

Christos Kotronis, Mara Nikolaidou, Anargyros Tsadimas, Dimosthenis Anagnostopoulos, George Dimitrakopoulos, Abbes Amira and Faycal Bensaali

Conceptual Modeling for Corporate Social Responsibility: A Systematic Literature Review

Otília de Sousa Santos, Patrício de Alencar Silva, Faiza Allah Bukhsh and Paulo Gabriel Gadelha Queiroz

17:30 Brainstorming / Collaboration Session

18:00– 23:00 Social Event – Guided Tour and Social Dinner


Thursday 19 September

9:00 Coffee

9:30 – 10:30 Keynote 3

Title: TBA

Paul Townend, Edgetic, UK

10:30 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:30 Session 7: Resource Management (FP4)

Efficient Multi-Resource, Multi-Unit VCG Auction

Liran Funaro, Orna Agmon Ben-Yehuda and Assaf Schuster

Cloud-based Integrated Process Planning and Scheduling Optimisation via Asynchronous Islands

Shuai Zhao, Haitao Mei, Piotr Dziurzanski, Michal Przewozniczek and Leandro Indrusiak

Stability Analysis of a Statistical Model for Cloud Resource Management

Mitalee Sarker and Stefan Wesner 

12:30 - 13:00 Closing Remarks and GECON 2020 Presentation

13:00 Lunch